Nu laddar vi inför DIK:s kongress – så kan du engagera dig

I höst är det dags att bestämma vilka frågor DIK ska driva de kommande åren. Som medlem eller förtroendevald kan du bidra på flera sätt – genom att skriva motioner eller ställa upp som kongressombud. Vilka frågor är viktiga för dig?

Den 15–16 november 2024 hĂ„lls DIK:s kongress pĂ„ vackra Rönneberga kursgĂ„rd i Lidingö utanför Stockholm. PĂ„ kongressen bestĂ€ms vilka frĂ„gor DIK ska driva de kommande tre Ă„ren. Under kongressen fattas beslut som rör DIK och vĂ„ra medlemsgruppers viktiga arbete. Det handlar om bland annat beslut kring DIK:s vision och mĂ„l, om verksamhet under kommande kongressperiod, om ekonomi, medlemsavgift och organisation.

Kongressen fattar Ă€ven beslut om en ny förbundsstyrelse, förbundsordförande och valberedning. Det Ă€r helt enkelt viktiga beslut om vĂ€gen framĂ„t – och dĂ€r du som medlem Ă€r med och bestĂ€mmer och gör din röst hörd.

HĂ€r hittar du all information om kongressen.

Vill du engagera dig i kongressen?

Som medlem eller förtroendevald kan du engagera dig pÄ flera sÀtt:

  • Nominera ombud (inklusive dig sjĂ€lv) till kongressen

  • Var med och rösta fram ombud bland de som blivit nominerade

  • Tipsa valberedningen om styrelsemedlemmar

  • Skicka in motioner

Vad innebÀr det att vara kongressombud?

Att vara kongressombud Ă€r ett hedersuppdrag men det Ă€r ocksĂ„ roligt. Du behöver inte ha tidigare erfarenhet av kongresser eller vara djupt insatt i DIK:s frĂ„gor – du lĂ€r dig pĂ„ vĂ€gen och om nĂ„got kĂ€nns oklart finns vi hĂ€r för att hjĂ€lpa till. MĂ„nga av ombuden pĂ„ vĂ„ra kongresser Ă€r nya i rollen som kongressombud och har aldrig tidigare varit pĂ„ en kongress.

LÀs mer om uppdraget hÀr.

Intervju med kongressombudet Carolina

Carolina-Dennisdotter

– Det Ă€r sĂ„ tillfredsstĂ€llande att se direkt effekt av de förslag man har varit med och röstat fram, sĂ€ger Carolina Dennisdotter som varit kongressombud flera gĂ„nger.

– Jag har lĂ€rt mig jĂ€ttemycket om DIK, och de stora fackliga frĂ„gorna genom kongressen. Men det Ă€r ocksĂ„ en stor vinst att lĂ€ra kĂ€nna andra DIK-are. Det kĂ€nner jag mig sĂ„ glad över, att jag har kontakter över Sverige, frĂ„n olika branscher att kunna frĂ„ga saker och bolla med. Det Ă€r ett bra tillfĂ€lle att utöka sitt nĂ€tverk.  

LÀs en intervju med Carolina hÀr.

Vill du ge ett förslag till kongressen? Var med pÄ vÄr motionsskrivarkurs

Alla funderingar och idéer som du eller dina kollegor har kan omsÀttas i en motion. Under vÄren erbjuder vi flera tillfÀllen i vÄr digitala skrivarskola dÄ du kan lÀra dig skriva motioner med oss. VÀlj ett datum som passar dig i mars, april eller maj.

HÀr kan du se datum för skrivarkursen.

Sugen pÄ ett spÀnnande styrelseuppdrag?

Förbundsstyrelsen arbetar med strategiska frÄgor för förbundet och ska se till att verksamheten drivs i linje med de beslut som fattas pÄ kongressen. 

Nu söker valberedningen kandidater till styrelsen – passa pĂ„ att nominera!