DIK i Almedalen

dik-almedalen_fackforbundet-dik

Almedalsveckan i Visby är igång och DIK representerar våra medlemmar. I samtal, mingel och genom att uppvakta politiker.

DIK har deltagit på mingel med Sveriges Kommunikatörer, Kultur i Almedalen, Bokmässan och många fler. Vi har fått igång många samtal runt om i hela Almedalen kring biblioteken, förlagsanställdas arbetsmiljö och hur vi kan se till att öka anslagen till utbildningar inom humaniora.

Skolbiblioteken har fått en särskilt stor roll i Almedalen 2022, genom såväl vårt seminarium och uppvaktningen från Biblioteksbladet i frågan.

Se vårt seminarium här.

Läs Biblioteksbladets artikel med Anna Troberg här.

Förbundsordförande Anna Troberg, DIK:s vd Johanna Lindell och resterande av DIK-kansliet har utöver mingel och seminarium haft samtal med ett antal makthavare och personer på viktiga poster i frågor kring våra medlemmars yrkesliv.

Allt för att tillgodose våra medlemmars bästa i framtida politiska överenskommelser.

Här är lite bilder från viktiga möten under dessa somriga dagar:

Och inget Almedalsinlägg är komplett utan lite mingelbilder:

(Foto: Anna Ericsson)

Och såklart blev det lite planering och samarbete oss emellan.

(Foto övriga bilder: Agnes Kullenmark)