Du har möjlighet att ta del av andras tankar och dela dina erfarenheter i en trygg vägledd form tillsammans med andra chefsmedlemmar inom olika verksamheter.
Dialoggrupper är ett sätt för chefer att få syn på fler perspektiv och att få stöd i frågor som många andra chefer också jobbar med. Chefer behöver ett kollegialt stöd och möjlighet till utveckling i sin roll som ledare.
Svensk Chefsförening arrangerar dessa dialoggrupper under tre tillfällen hösten 2025 digitalt i samarbete med Sara Sprängare som är psykolog och har lång erfarenhet av organisations och ledarskapsutveckling i Sverige och utomlands. Hon arbetar idag på Arbetsförmedlingen och bland annat med dialoggrupper för chefer inom statliga myndigheter.
Vi går igenom strukturen, spelreglerna och dialogen som form samt hur metoden för reflektion i dialoggruppen fungerar. Vilken frågeställning eller exempel skulle du vilja ta med till reflektion med chefskollegor? Kom med och dela erfarenheter och nätverka. Sätt av tid så att du kan lyssna och närvara aktivt.
Praktisk information
När: 5 december 09.00-11.30
Var: Digitalt via Teams
För: Chefsmedlemmar
Sista anmälningsdag: 28 november 2025
Anmälan
Har du frågor kontakta utbildning@akademssr.se