Skyddsombudet: "Uppdraget blir mer och mer meningsfullt"

Den 22 oktober är det Skyddsombudens dag och här möter du en av DIK:s engagerade skyddsombud. Skolbibliotekarien Peter Rydén fick nog när fler och fler blev sjuka i personalen på stadsbiblioteket. Som skyddsombud för DIK i kommunen drev han frågan om arbetsmiljön och fick rätt. – Det var helt klart en höjdpunkt i min karriär som skyddsombud, säger han.

Peter Rydén har arbetat som skolbibliotekarie pÄ Tingsholmsgymnasiet i Ulricehamns kommun i 15 Är. Engagemanget som skyddsombud började med att den som tidigare hade uppdraget slutade och han fick frÄgan om han kunde tÀnka sig att ta över.

– Det var sjĂ€lvklart för mig att stĂ€lla upp och jag var ocksĂ„ nyfiken pĂ„ rollen som skyddsombud. 

Larmade om dÄlig arbetsmiljö pÄ stadsbiblioteket

Samtidigt som han tackade ja till rollen som skyddsombud blev han ocksĂ„ lokalfackligt ombud. I dag Ă€r han sĂ„vĂ€l skolbibliotekarie pĂ„ heltid som huvudskyddsombud för Saco-rĂ„det och DIK:s representant i kommunen. 

Det senaste Äret har han haft det minst sagt hektiskt i sin roll som skyddsombud. Förra Äret slog han larm om Ulricehamns stadsbibliotek och lÀmnade in en sÄ kallad 6:6a-anmÀlan om brister i arbetsmiljön till Arbetsmiljöverket.

“Jag sĂ„g hur folk blev sjukare och sjukare”

– Man kunde verkligen se att folk blev sjukare och sjukare. Jag var sjĂ€lv tvungen att ta migrĂ€nmedicin nĂ€r jag hade Ă€renden till stadsbiblioteket. Det Ă€r en gammal byggnad som blev utdömd för 20 Ă„r sedan, sĂ€ger Peter RydĂ©n.

Den ursprungliga anmÀlan ledde till att Arbetsmiljöverket gjorde en egen anmÀlan och kom fram till att det var för mycket sjukdomar och sjukskrivningar jÀmfört med andra arbetsplatser. Det ledde till att stadsbiblioteket stÀngdes och personalen sitter nu tillfÀlligt i VÀveriet i vÀntan pÄ att Ulricehamns stora projekt, det nya kulturhuset, ska bli fÀrdigbyggt.

– Jag tror det nĂ€r jag ser att vĂ€ggarna Ă€r uppe, sĂ€ger Peter RydĂ©n en aning luttrat och tillĂ€gger:

– FrĂ„gan om de nya lokalerna och hur personalen ska sitta dĂ€r i öppna landskap kommer att vara en av de stora arbetsmiljöfrĂ„gorna framöver.

Att stÄ pÄ sig i samtalet med arbetsgivaren

Att vara skyddsombud handlar ofta om balansen mellan att företrÀda kollegorna och att samarbeta med arbetsgivaren.

– Jag upplever att vi har ett relativt öppet samtalsklimat i kommunen. Men det kan vara svĂ„rt nĂ€r arbetsgivaren vill gĂ„ fort fram, som vid omorganisationer eller omflyttningar. DĂ„ mĂ„ste man stĂ„ pĂ„ sig och krĂ€va att risk- och konsekvensanalyser görs i tid och inte i efterhand, sĂ€ger Peter RydĂ©n.

Bemanning i skolbiblioteken – en nyckelfrĂ„ga

Hans egen arbetsplats Mediateket Àr skolbibliotek bÄde för Tingsholmsgymnasiet och vuxenutbildningen. Inom skolorna Àr den viktigaste arbetsmiljöfrÄgan bemanningen efter den nya skollagen. Den innebÀr bland annat att elever ska ha tillgÄng till bibliotek pÄ den egna skolan och att det i första hand ska bemannas av en utbildad bibliotekarie.

– Kommunen har försökt förbereda sig och vi har de senaste Ă„ren fĂ„tt bemanning pĂ„ sju extra skolor. Men vi behöver fortfarande göra en ordentlig genomlysning av verksamheten.

Han tycker han fĂ„r ett bra stöd frĂ„n DIK centralt, bĂ„de i rollen som skyddsombud och som lokalt förtroendevald. 

–Det finns bra kurser för skyddsombud och jag Ă€r jĂ€ttenöjd med stödet frĂ„n kansliet som alltid svarar snabbt och ger tips och rĂ„d hur jag kan gĂ„ vidare med en frĂ„ga.

“Stödet frĂ„n DIK betyder jĂ€ttemycket”

Peter Rydén uppmuntrar fler att ta steget att bli skyddsombud. Han tycker att mÄlet ska vara att det finns ett skyddsombud pÄ varje arbetsplats.

–Börja i det lilla, pĂ„ den enhet du kĂ€nner till. Ta hjĂ€lp av DIK och kolla vilka utbildningar som finns och prata med arbetsgivaren. De flesta blir glada om du vill engagera dig. Personligen tycker jag frĂ„gor om arbetsmiljön blir mer och komplexa ju lĂ€ngre jag hĂ„ller pĂ„, men ocksĂ„ desto mer meningsfulla, sĂ€ger han. 

Mer om rollen som skyddsombud

  • Tryggar en sĂ€ker arbetsmiljö, bĂ„de fysiskt och psykiskt, för alla pĂ„ arbetsplatsen.

  • Rapporterar eventuella brister i arbetsmiljön till arbetsgivaren.

  • Ser till att risk- och konsekvensanalyser genomförs innan större beslut, till exempel omorganisationer.

  • Har rĂ€tt att medverka i skyddsrond och delta i planering av lokaler, omorganisationer eller nya metoder pĂ„ arbetsplatsen.

  • Om det finns flera skyddsombud pĂ„ en arbetsplats utses ett huvudskyddsombud som samordnar verksamheten.

  • Kontakta fraga@dik.se om du har frĂ„gor om rollen som skyddsombud.

  • Skyddsombudens dag firas varje Ă„r under EU:s arbetsmiljövecka, vecka 43.

LĂ€s mer om uppdraget som skyddsombud

Skyddsombud – vad är det?

Ny som skyddsombud?

Organisationen Suntarbetsliv har tagit fram en artikel med bra information om hur du fÄr en bra start som skyddsombud.

"SÄ fÄr skyddsombudet en bra start"

Foto pÄ Peter: Mats Bogren