I montern finns mÀsserbjudanden, chans att prata med ombudsmÀn, karriÀrcoacher eller varför inte vÄr förbundsordförande. Stanna gÀrna till och ta lite kaffe eller vila benen pÄ nÄgon av vÄra sittytor.
FrÄga oss gÀrna om hur vi arbetar för en förbÀttrad kulturpolitik, vÄra tio krav för inkludering av invandrade akademiker i samhÀllet och om egenföretagares situation. LÀs mer i vÄra rapporter som vi har med pÄ plats.
VÄra viktiga samtal i vÄrt seminarieprogram hittar du hÀr nedan. Obs! Missa inte 50-Ärsfirandet samt prisutdelningen av à rets bibliotek 2022. Se alla tider i schemat:
I montern (C05:49):
Prisutdelning Ă rets bibliotek Torsdag 22/9 klockan 16.00 â Med efterföljande servering av alkoholfritt bubbel.
DIK firar 50 Ă„r Fredag 23/9 klockan 10.00 â Vi bjuder pĂ„ tĂ„rta och kaffe. Kom och fira oss.
Seminarieprogram
Kompetensflykt frÄn biblioteken Torsdag 22/9 klockan 13.30-14.15
De senaste Ären har mÄnga bibliotek drabbats av neddragningar. Personalen fÄr hantera oro, vÄld och skadegörelse, samtidigt som fler vÀnder sig till biblioteken för att fÄ hjÀlp med digitala myndighetsÀrenden. MÄnga bibliotekarier upplever att arbetstid lÀggs pÄ sÄdant som i grunden inte tillhör yrket, och en undersökning frÄn DIK visar att hÀlften av bibliotekarierna under det senaste Äret har bytt eller funderat pÄ att byta jobb pÄ grund av arbetsmiljön. Vad krÀvs för att vÀnda utvecklingen?
Medverkande: Ola Pilerot, professor vid högskolan i BorĂ„s, Helene Ăberg, ordförande i Svensk Biblioteksförening, Anna Troberg, ordförande i DIK.
Bemanna skolbiblioteken Fredag 23/9 klockan 13.30-14.15
DIK har lÀnge lyft vikten av bemannade skolbibliotek och hur de bidrar till lÀrande och stÀrkt medie- och informationskunnigheten. Samsynen Àr bred mellan forskare, beslutsfattare och myndigheter, men fortfarande saknar mer Àn hÀlften av eleverna ett bemannat skolbibliotek. Förra Äret föreslog en statlig utredning att bemannade skolbibliotek ska lagstadgas och att samarbetet med övrig pedagogisk verksamhet ska stÀrkas. Varför har förslaget inte blivit verklighet och vad vill partierna?
Medverkande: Gunilla Svantorp, ordförande riksdagens utbildningsutskott (S), Gustav Fridolin, utredare SOU, Axel Darvik, skolpolitiker Göteborgs Stad (L), och Anna Troberg, ordförande DIK.
TilltrÀdesförbud pÄ bibliotek Fredag 23/9 klockan 15.30-16.15
Biblioteken, som utgör en av samhÀllets fÄ fria, publika ytor, utmanas med att möta bÄde de besökare som aktivt söker sig dit och de som inte har nÄgon annanstans att fördriva sin tid. Samtidigt ser vi en utveckling med allt grövre vÄld och ökad narkotikahandel i offentliga miljöer. Hot mot bibliotekarier och besökare blir vanligare. Men löser lagen om tilltrÀdesförbud pÄ bibliotek problemen? Vad Àr baksidan av att stÀnga av medborgare frÄn bibliotek?
Medverkande: Helena Jannert, enhetschef för utveckling och ledningsstöd Göteborgs bibliotek och kulturhus, Jenny Hector, bibliotekssocionom Stockholms stadsbibliotek, Carina Ădebrink, ledamot i riksdagens justitieutskott (S) och Anna Troberg, Ordförande DIK.
Alla seminarium sker i Rum för bibliotek H1!
Vi ses i montern!
Har ni nÄgra frÄgor om bokmÀssan eller annat relaterat, vÀnligen skriv till oss pÄ frÄga@dik.se