Kommunikation på olika villkor: flexibilitet, obetalt arbete och kompetensflykt

I november släppte DIK en rapport om kommunikationsbranschen. Baserad på en enkät som gick ut till våra medlemmar under våren 2019, påvisade DIK flera utmaningar och vissa oroväckande tendenser. Byråbranschen sticker ut i negativ bemärkelse.

DIK:s nya rapport om lÀget i kommunikationsbranschen, Kommunikation pÄ olika villkor: flexibilitet, obetalt arbete och kompetensflykt, visar tydligt att arbetsbelastningen generellt Àr för hög och att avsaknaden av policyer kring oregelbundet arbete pÄverkar mÀnniskors privatliv negativt. Vi kan ocksÄ pÄvisa att dÄliga villkor resulterar i en lÄngtgÄende kompetensflykt frÄn byrÄbranschen.

Arbetsmiljöproblem, som exempelvis att tvÄ av tre svarande upplever att de arbetar mer Àn de fÄr betalt för, eller att de förvÀntas vara tillgÀngliga utanför arbetstid, fÄr konsekvenser. Mer Àn hÀlften av respondenterna uppger att stress pÄverkar privatlivet en eller flera gÄnger i veckan, vilket Àr orovÀckande. Att svara pÄ mail, nÀrvara digitalt vid möten eller pÄ annat sÀtt utföra arbetsuppgifter under tid avsatt Ät ÄterhÀmtning Àr vanligt förekommande. Trots det saknas det ofta policyer om det hÀr pÄ sju av tio arbetsplatser.

”Schysta arbetsvillkor Ă€r en grundförutsĂ€ttning för att man ska tycka om att gĂ„ till jobbet och dessutom kunna prestera pĂ„ topp. Alla tjĂ€nar pĂ„ det - bĂ„de arbetstagare och arbetsgivare.”  – Anna Troberg, ordförande i DIK

DÄliga villkor pÄ byrÄerna, och avsaknaden av kollektivavtal, leder till att vÄra medlemmar söker sig vidare nÀr de nÄr mer seniora positioner. Vi ser ocksÄ tendenser till att de byter jobb i samband med att de blir förÀldrar och dÄ föredrar bÀttre villkor och bÀttre organiserade arbetsplatser. Det hÀr borde vara ett akut problem för mÄnga byrÄledare ur ett lönsamhetsperspektiv.

ByrÄbranschen, tillsammans med kommuner, regioner och landsting betalar ut lÀgst löner. MÀn inom statlig sektor tjÀnar mest.

”Fredagsöl och pingisbord pĂ„ lunchrasten Ă€r sĂ„ klart kul, men till syvende och sist smĂ€ller en bra tjĂ€nstepension alltid högre.”  – Anna Troberg

Rapporten visar att kommunikation Àr ett brett begrepp och medlemmarna Äterfinns i alla delar av arbetsmarknaden. De drygt 1500 svarande anger omkring 500 olika titlar. UngefÀr en tredjedel svarar att de jobbar som kommunikatörer, men gruppen innefattar allt frÄn UX-designers och projektledare till digitala strateger och stabschefer.

LÀs hela rapporten hÀr!