Kommunikatör i offentlig och privat sektor: "Likheterna större än skillnaderna"

Att arbeta inom privat eller offentlig sektor har både för- och nackdelar. Två kommunikatörer, Rachelle Lacharité och Janne Pettersson, har erfarenhet av båda sidor och menar att skillnaderna inte är så stora som många tror.

Rachelle Lacharité, idag kommunikationschef på spelföretaget Sharkmob i Malmö, började sin karriär inom den offentliga sektorn, bland annat på Lunds universitet och FN-organisationen Unops.

– Jobbet på Unops fick mig att tröttna på den offentliga byråkratin. Jag är van vid att arbeta enligt lagar och regler, men där var regelverket på en helt ny nivå, säger hon.

Janne Pettersson har gjort motsatsen. Efter att ha arbetat inom stora privata företag som Apotek Hjärtat och Ica-gruppen, har han de senaste åren arbetat på myndigheter som IVO, MSB och Tillväxtverket. Idag är han kommunikatör på det statliga affärsverket Svenska kraftnät.

– Alla större organisationer har sin byråkrati. I den bemärkelsen är det ingen större skillnad mellan en myndighet och ett stort privat företag, säger han.

Snabba beslut i spelbranschen

En av de största skillnaderna mellan sektorerna är beslutsprocesserna, menar Rachelle.

– När jag arbetade på Lunds universitet fattades vissa beslut endast två gånger per år. I dag arbetar jag i en snabbföränderlig bransch där det går betydligt snabbare.

Dessutom innebär offentlighetsprincipen att allt är mer transparent inom det offentliga, medan sekretess är avgörande i spelbranschen.

– Tidigare kunde jag prata helt öppet om vad jag jobbade men nu är det mycket hysch-hysch inför en lansering. Sedan har mina statliga anställningar också lärt mig att vara försiktig med pengar. Det har präglat mig och jag är fortfarande sparsam, säger hon.

Janne känner igen sig i att försiktighet med skattebetalarnas pengar är en dygd, men menar att en liknande anda rådde inom Ica.

– Uppgiften för oss på huvudkontoret var att stötta Ica-handlarna och inte göra av med en massa pengar. Sparsamhet var en naturlig del av verksamheten precis som inom det offentliga, säger han.

Janne-Pettersson.jpg

Janne Pettersson är kommunikatör på Svenska Kraftnät

Högre lön privat

Både Rachelle och Janne menar att arbetsbelastningen är likvärdig, men att lönen generellt är högre inom det privata.

– Jag hade högre lön i den privata sektorn, men det handlar inte om några enorma skillnader. Viktigast för mig är en bra chef, en bra arbetskultur och att det finns en förståelse för kommunikationens värde, säger Janne.

Rachelle lyfter också förmåner som bonus, friskvård och kompetensutveckling, som en faktor i det privata.

– Som kommunikatör uppskattar jag att mitt team har tillgång till bra verktyg, som dator, programvaror och it-stöd. För mig personligen är det viktigt att utvecklas, utmanas och lära nytt, vilket jag kan göra på mitt nuvarande jobb, säger hon.

Läs mer om hur lönerna ser ut inom olika sektorer i DIK:s löneguide.

Se lönerna

Fördel att se båda sidorna

Trots att både Rachelle och Janne trivs ypperligt på sina nuvarande arbetsplatser är de öppna för att ””byta sida” igen,

– Jag älskar spelbranschen, men skulle absolut kunna arbeta offentligt igen, säger Rachelle.

Janne menar att erfarenhet från båda sektorerna är en fördel.

– Jag rekommenderar kommunikatörer som är i början av karriären att testa både privat och offentlig sektor. Erfarenhet från båda sidor ses ofta som en tillgång, så har jag själv tänkt när jag har haft rollen att rekrytera, säger han.

Rachelle tillägger att hennes offentliga erfarenhet definitivt var en tillgång när hon sökte sitt nuvarande jobb.

– Jag hade med mig att det är viktigt att alla är med när man gör en satsning, till exempel att stämma av saker med olika delar av företaget. Min nuvarande chef tyckte det var en fördel att jag kom in med det ”tänket”. Jag är också noggrann med dokumentation och har lätt för att förstå byråkratiska processer, säger hon.

Viktigt att vara påläst

Ska man då tänka på något särskilt sätt när man söker jobb inom privat eller offentlig sektor –hur ska man tänka när man går på en intervju?

– I princip tror jag samma egenskaper uppskattas på båda sidor, säger Janne.

Även Rachelle säger att hon applicerar samma process på jobbsökandet.

– Jag har alltid ansträngt mig för att samla så mycket information som möjligt om det jobb jag söker för att se hur jag skulle kunna matcha det. Jag har också blivit en bättre jobbsökare eftersom jag är van att söka bidrag från EU och andra offentliga finansiärer, säger hon.

Slutligen, vilken är den största fördomen om deras nuvarande arbetsplatser – och hur skulle de bemöta den?

– Man kanske tror att Svenska kraftnät har väldigt mycket av en ingenjörskultur, men här finns väldigt många olika yrkesroller och kompetenser, säger Janne.

– Folk tror nog att spelbranschen är väldigt mansdominerat, vilket det är. Men för att vara ett nystartat företag utan några omfattande jämställdhetsdokument är det inte särskilt grabbigt. Det beror troligen på att det är ett ungt företag med respekt för många olika talanger. Jag observerade fler utslag av sexism på mina offentliga arbetsplatser, säger Rachelle.

Tips för jobbsökande

  • Ta reda på så mycket som möjligt om myndigheten eller företaget innan du söker jobb. 

  • Kolla hur du matchar jobbprofilen – inom staten är skall-kraven viktiga

  • Var proaktiv och ställ egna frågor om arbetsplatsen.

  • Lönen är viktig, men glöm inte förmåner som pension och semester.

  • Var öppen för att byta sektor – det kan ge värdefulla insikter och erfarenheter.

  • Var med i DIK – där kan du bland annat få tillgång till lönestatistik för olika yrken.

  • Kolla om arbetsplatsen har kollektivavtal – det ger dig störst trygghet.

Vill du veta mer om kommunikatörers löneläge, arbetsmiljö, vilka olika yrkestitlar som finns med mer? Vi har sammanställt allt viktigt som finns att veta om yrket.

Så är det att jobba som kommunikatör