â Alla behöver gĂ„ till ett jobb dĂ€r man trivs och dĂ€r det finns möjlighet att utvecklas.
Emelie Hansén har en bakgrund inom marknad och kommunikation. Efter 10 Är i branschen kÀndes syftet inte lika sjÀlvklart lÀngre och hon pÄbörjade en process av personlig utveckling som ledde till en ny karriÀrvÀg. Nu jobbar hon som coach och rekryterare pÄ Knack. Det kÀndes som den perfekta kombinationen av tidigare erfarenheter och hennes nya bana, dÀr kan hon göra nytta och kÀnna att hon uppfyller sitt syfte.
â Att hjĂ€lpa mĂ€nniskor att hitta nya sammanhang, som ett jobb, bidrar med sĂ„ mycket vĂ€lmĂ„ende för alla. Det ger ringar pĂ„ vattnet. Alla behöver gĂ„ till ett jobb dĂ€r man trivs och dĂ€r det finns möjlighet att utvecklas bĂ„de personligen och professionellt. Det Ă€r ju dĂ„ vi alla kan bidra med det som Ă€r unikt för oss!
âDet viktigaste du kan göra Ă€r att bygga ditt personliga varumĂ€rke, nĂ€tverka och bygga relationerâ
Varför Àr det sÄ tufft att komma in eller komma vidare inom kommunikationsbranschen just nu?
â Vi har nĂ„gra turbulenta Ă„r bakom oss, först pandemin, sen krig i nĂ€romrĂ„det och lĂ„gkonjunkturen. Det i kombination med den accelererande digitala utvecklingen som kulminerade med att generativ AI slĂ€pptes till den breda massan har vĂ€nt upp och ner pĂ„ det mesta. MĂ„nga företag och organisationer har tvingats tĂ€nka om, mĂ„nga mĂ€nniskor har sagts upp och konkurserna har ökat.
â Samtidigt ser vi ocksĂ„ en tendens med ökad medvetenhet hos de som jobbar i kommunikationsbranschen, om vilken kultur och ledarskap man vill ha hos en arbetsgivare. Utan att ha kĂ€lla pĂ„ det skulle jag vĂ„ga pĂ„stĂ„ att det har blivit vanligare att sĂ€ga upp sig nĂ€r man behöver kompromissa för mycket med sina egna vĂ€rderingar.
Vilka Àr dina bÀsta tips för att hitta jobb att söka inom kommunikationsbranschen?
â HĂ„ll koll i branschpress, LinkedIn och sociala medier. Det viktigaste du kan göra Ă€r att bygga ditt personliga varumĂ€rke, nĂ€tverka och bygga relationer. Det kan ju lĂ„ta lite krystat, men tĂ€nk pĂ„ det som att du visar vem du Ă€r sĂ„ att du kan hitta jobbet som Ă€r rĂ€tt för just dig.
âTĂ€nk pĂ„ LinkedIn som ett skyltfönster att visa upp dig iâ
Emelies fem tips för jobbsökandet
1. TÀnk pÄ LinkedIn som en sökmotor
Du kan söka efter jobb pĂ„ LinkedIn och rekryterare kan hitta dig. Du bör identifiera de sökord du vill bli hittad pĂ„ och jobba in dem bĂ„de i rubriken under ditt namn i âom-textenâ och i möjligaste mĂ„n ocksĂ„ i tidigare erfarenheter och studier, kompetenser och rekommendationer frĂ„n andra.
2. Tydliggör vem du Ă€r i LinkedIns âskyltfönsterâ
Fundera pĂ„ vilket intryck du vill ge i ditt skyltfönster, alltsĂ„ nĂ€r nĂ„gon du aktivt sökt ett jobb hos gĂ„r in och tittar pĂ„ din profil, alternativt nĂ„gon som âsnubblarâ över din profil av en slump. Ăr det tydligt vem du Ă€r, vad du vill och drivs av och vilka kompetenser du har? I den bĂ€sta av vĂ€rldar ska ju en besökare pĂ„ din profil tĂ€nka âdet hĂ€r Ă€r ju personen vi letar efterâ.
3. Följ intressanta arbetsgivare
Följ arbetsgivare som du Àr intresserad av och gÄ in och markera att du vill ha en notis nÀr nya jobb hos dem dyker upp.
4. AnvÀnd gruppfunktionen
Det finns mÄnga grupper pÄ bÄde Facebook och LinkedIn dÀr jobb sprids, identifiera vilka som Àr viktigast för dig och gÄ med i dem. PÄ LinkedIn finns exempelvis grupperna Kommunikationsjobb, Content marketing i Sverige, Jobb inom digitala medier i Sverige med fler.
5. Skapa kontakt med rekryterare
Connecta med och hÄll koll pÄ nischade rekryterare. De jobbar ofta med sitt eget nÀtverk och kanske inte alltid lÀgger ut jobben publikt.
Vilka kompetenser Àr mest eftertraktade i kommunikationsbranschen just nu?
â Givetvis beror det pĂ„ vilken roll du har inom kommunikation. Digital kompetens Ă€r bra att lyfta och det Ă€r det inte givet att alla har. Att kunna anvĂ€nda sig av AI Ă€r en viktig kompetens framĂ„t för att effektivisera arbetet pĂ„ olika sĂ€tt. Förutom AI mĂ€rker jag att vĂ„ra uppdragsgivare Ă€r sĂ€rskilt intresserade av kunskap om hĂ„llbarhet, performance marketing och analys. De efterlyser Ă€ven sjĂ€lvledarskap, nyfikenhet och lust att lĂ€ra.
â Men det som sticker ut allra mest tycker jag Ă€r att vara sig sjĂ€lv. Autenticitet och tydlighet i vad du vill lyser igenom det mesta.
Finns det nÄgot sÀtt att visa att jag Àr öppen för nya jobb utan att det kommer ut pÄ min nuvarande arbetsplats?
â Ja, det finns en instĂ€llning pĂ„ LinkedIn som gör att det endast visas för rekryterare, och LinkedIn gör allt för att det inte ska visas för nĂ„gon pĂ„ samma företag. En bra sak Ă€r ocksĂ„ att skriva in dig hos olika rekryteringsfirmor. Diskretion Ă€r en del i deras jobb sĂ„ du behöver inte oroa dig för att det kommer ut den vĂ€gen.
â Sen upplever jag ocksĂ„ att det Ă€r mindre laddat nuförtiden, de flesta arbetsgivare förstĂ„r att folk rör pĂ„ sig och det behöver inte vara sĂ„ dramatiskt om det skulle komma fram.
âEtt öppet, ödmjukt och nyfiket sinne Ă€r ett bra utgĂ„ngslĂ€ge nĂ€r du gĂ„r pĂ„ intervjuâ
Hur optimerar jag chanserna nÀr jag kommit till intervju?
â Det vanligaste misstaget Ă€r att man stressar upp sig för mycket för att kunna vara sig sjĂ€lv i intervjun. TĂ€nk pĂ„ att intervjun Ă€r till för att ni bĂ„da ska ta reda pĂ„ om ni passar för varandra, inte bara att de ska bedöma dig. De bĂ€sta intervjuerna Ă€r de dĂ€r du kĂ€nner dig trygg och intervjun Ă€r mer som ett samtal för att lĂ€ra kĂ€nna varandra. FrĂ„ga vad som Ă€r viktigast för dem, vilka problem de vill att den de anstĂ€ller ska lösa.
â Sen Ă€r det alltid bra att visa sitt genuina intresse. Lagom Ă€r bĂ€st hĂ€r. VĂ€nta ett tag, hör inte av dig âbara för attâ, men om du inte hört nĂ„got en vecka efter intervjun kan du ju skicka ivĂ€g ett mejl och sĂ€ga ungefĂ€r tack för det trevliga mötet, Ă€r det nĂ„got mer du behöver frĂ„n mig eller har det dykt upp nĂ„gra fler frĂ„gor? PĂ„ ett ödmjukt sĂ€tt.
Hur kan jag hitta en bra arbetsgivare?
â Det hĂ€r Ă€r sĂ„ viktigt. Vi pĂ„ Knack tittar ocksĂ„ pĂ„ det innan vi tackar ja till uppdrag. Vi vill jobba med öppna, inkluderande och snĂ€lla uppdragsgivare och stĂ€ller mĂ„nga frĂ„gor om kultur, ledarskap och trĂ€ffar oftast ocksĂ„ flera av kollegorna som man kommer att arbeta med i rollen för att fĂ„ en helhetsbild. HĂ€r Ă€r nĂ„gra saker som du sjĂ€lv kan tĂ€nka pĂ„:
Identifiera vad som Àr viktigt för dig och stÀll frÄgor kring det pÄ intervjun. Jag tycker inte att man ska kompromissa för mycket med sina egna vÀrderingar nÀr man tar ett jobb, det kommer inte fungera i lÀngden.
Jag skulle kolla runt och försöka fĂ„ sĂ„ mycket information som möjligt. Ăr det tydliga rollfördelningar, hur arbetar teamet tillsammans, vad finns det för möjligheter till kompetensutveckling? Du kan ocksĂ„ be om att fĂ„ trĂ€ffa de du kommer att arbeta med dagligen, om det inte redan Ă€r en del av processen.
Koppla pÄ din intuition, den Àr klok. Om du skulle kÀnna dig tveksam till din framtida chef redan pÄ intervjun behöver du fundera pÄ vad som gör dig tveksam. Ibland beror det pÄ dina egna fördomar, till exempel att personen pÄminner dig om nÄgon annan. Men det kan ocksÄ vara sÄ att du kÀnner av nÄgot som kan bli ett problem i framtiden.
Jag brukar tipsa om att man faktiskt kan be om referenser pÄ sin framtida chef, om man kÀnner sig tveksam, i samband med att de tar referenser pÄ dig. Processen behöver vara ömsesidig. De ska ju vilja ha dig lika mycket som du vill ha dem.
SÄ skriver du en bra jobbansökan
Inventera dig sjÀlv. Börja med att ta reda pÄ vem du Àr, vad du vill och vad som Àr viktigt för dig. Personlighet, vÀrderingar och drivkrafter blir allt viktigare i rekrytering.
Samla erfarenheter som stÀrker ditt case. TÀnk igenom dina erfarenheter för att identifiera vad du kan ha nytta av i jobbet du söker. Lyft erfarenheter som stöttar det du siktar pÄ att göra.
Visa vem just du Àr. Det vanligaste misstaget nÀr man söker jobb Àr att försöka anpassa sig sÄ mycket att man tappar bort sig sjÀlv och sin personlighet i ansökan. Om du försöker passa in i en mall men inte visar vem du Àr blir det oftast ganska intetsÀgande. TÀnk istÀllet pÄ din ansökan som en presentation av dig, och visa just din potential.
Renodla din ansökan. Ett annat vanligt misstag Ă€r att sökande försöker klĂ€mma in precis all information i sin ansökan och sitt cv. Syftet med ansökan Ă€r att fĂ„ dig till intervju, den ska skapa intresse för dig sĂ„ att de som söker vill trĂ€ffa dig och fĂ„ veta mer. Ingen har â vad jag vet â nĂ„gonsin fĂ„tt ett jobb direkt efter ansökan, den Ă€r bara steg ett.
Vill du ha personligt stöd i din karriÀr?
PÄ DIK hjÀlper vi dig med coachning i yrkeslivet, oavsett om du Àr helt ny pÄ arbetsmarknaden eller funderar pÄ hur du kan ta nÀsta steg i karriÀren.
Boka karriärcoachning!