Avtal klart för Public service

DIK har tillsammans med Akademikerförbunden tecknat ett nytt kollektivavtal för Public service med Almega Medieföretagen. Det gäller DIK-medlemmar som är anställda på UR, SR och SVT. Avtalet innebär bland annat en utökad arbetstidsförkortning och förbättrade villkor för deltidsanställda.

- Vi är väldigt nöjda att vi fått igenom våra krav i förhandlingarna, säger Anna Sonesson, förhandlande ombudsman på DIK. Förbättringarna i avtalet motsvarar det som övriga arbetsmarknaden har fått. Det har varit särskilt viktigt för oss att komma framåt i frågan om arbetstidsförkortning, och nu får medlemmarna en extra dag per år för återhämtning. 

Avtalet gäller i två år från den 1 april 2025, och innebär flera viktiga saker för dig som DIK-medlem. 

Utökad arbetstidsförkortning
En dags ytterligare arbetstidsförkortning införs från år 2026. 

Förbättrade villkor för deltidsanställda 
Deltidsanställda får övertidsersättning när de arbetar mer än sitt anställningsmått, vilket innebär att mertidsersättningen upphör. 

Ytterligare avsättning för flexpension
Ytterligare avsättningar till flexpension görs med 0,2 procent både 2025 och 2026.

Lönesamtal fortsätter på arbetsplatserna 
Eftersom DIK:s löneavtal är sifferlöst, finns ingen bestämd nivå för löneökningarna.  Industrimärket om 6,4 procent på två år är i viss mån normerande för hela arbetsmarknaden, men din lön är individuell och ska bestämmas med utgångspunkt i lönekriterierna på din arbetsplats. De arbetsgivare som väntat med lönerevisionerna kommer sätta i gång med dessa nu.  

Bakgrund 
Förhandlingar har pågått sedan den 14 februari då DIK och Akademikerförbunden växlade yrkanden med Almega Medieföretagen. DIK har förhandlat tillsammans med SJF (Svenska journalistförbundet) och Unionen. Den 11 april lade SJF och Unionen ett varsel om strejk på SVT som skulle bryta ut fredag 25 april kl 05.00. SJF och Unionens avtal hade löpt ut, men DIK och Akademikerförbundens löneavtal är ett tillsvidareavtal, vilket innebär att det råder fredsplikt och varsel om konflikt därför inte var möjligt.   

Onsdag den 23 april accepterade Unionen, SJF och Almega Medieföretagen medlarnas bud och kom därmed överens om ett nytt avtal. Därefter har DIK och Almega Mediaföretagen återupptagit förhandlingarna och träffade den 25 april ett nytt villkorsavtal för medlemmarna.