Under våren 2025 har Akademikerförbunden där DIK ingår förhandlat med Svensk Handel om att träffa nya kollektivavtal om löner och allmänna anställningsvillkor på avtalsområdet Svensk Handel Systembolagsanställda. De högst prioriterade frågorna i årets avtalsrörelse är arbetstidsförkortning, löneökningar och att deltidsanställda får samma ersättning som heltidsanställda när de arbetar utanför ordinarie arbetstid.
Trots omfattande och intensiva förhandlingar har Akademikerförbunden inte lyckats enas med Svensk Handel om nytt kollektivavtal.
– Strejkvarslet är ett viktigt påtryckningsmedel för att ge ytterligare tyngd åt de rimliga krav som Akademikerförbunden ställt i förhandlingarna. För oss är det viktigt att våra medlemmar har schysta villkor som är helt i linje med andra avtal på den svenska arbetsmarknaden. Något annat vore oacceptabelt, säger Kajsa Dahlerus, förhandlingschef på DIK.
Om Systembolaget fortsatt inte vill enas om ett avtal som innehåller rimliga lösningar på avtalsfrågorna bryter strejken ut den 12 juni.
Fakta om strejkvarslet
Fullständig arbetsnedläggelse för fackförbundet DIK:s medlemmar anställda på Systembolagets huvudkontor i Stockholm. Samtidigt förklaras dessa arbetsuppgifter lagda i blockad.
Förbud mot inhyrning eller nyanställning i syfte att utföra blockerat arbete.
Konfliktåtgärderna träder i kraft den 12 juni 2025 kl.12.00 och gäller till dess annat meddelas.
Presskontakt
Tel: 08-480 040 10
press@dik.se
Om DIK
DIK är facket för alla som arbetar eller studerar inom kultur, kommunikation och kreativ sektor. DIK har över 20 000 medlemmar runt om i landet och ingår i Saco, Sveriges akademikers centralorganisation. DIK är partipolitiskt obundet.