DIK kräver nolltolerans mot hot och våld på biblioteken. Arbetsgivarna ska se till att arbetsmiljön är trygg, och politikerna måste se till att biblioteken har tillräckligt med resurser för att klara av sina uppdrag och vara trygga platser för lärande och skapande – öppna för alla. Biblioteken ska inte ensamma hantera problem som egentligen har sin grund någon annanstans.
Vi vet att det inte finns en enkel lösning på ett komplext problem. Däremot har DIK hittat ett antal gemensamma framgångsfaktorer hos bibliotek som lyckats vända en negativ trend. Med “Goda exempel: trygga bibliotek” vill vi lyfta fram LÄNK SAKNAS, som inspiration för dig som arbetar inom biblioteksverksamhet – men också för att visa för politiker vilka insatser som faktiskt kan göras redan här och nu.
Läs mer i förbundsordförande Anna Trobergs debattartikel om trygga bibliotek.
Rapport 2019: samhället drar sig tillbaka
2019 släpptes DIK tredje undersökning om social oro, hot och våld på biblioteken i landet. I rapporten framkommer uppgifter om ökad social oro, fler som upplever våld eller aggressivt beteende och att fler på grund av detta funderar på att byta jobb.
Läs hela rapporten “Samhället drar sig tillbaka” här.