Efter avslutad utbildning tar du med dig gedigen och vÀrdefull kompetens in i ditt första jobb. För DIK Àr det viktigt att den kompetensen bekrÀftas och Äterspeglas i ditt lönekuvert. DÀrför har förbundet följande rekommendation pÄ ingÄngslöner:
Kommunikatörer och nÀrliggande yrken: 36 000 kronor
Bibliotekarier, museeintendenter, arkivarier och andra kulturyrken samt sprÄkyrken (till exempel översÀttare, lingvister och tolkar): 34 000 kronor
Att förhandla lön som som nyexad
Som nyexaminerad pÄ arbetsmarknaden kan det vara svÄrt att sjÀlv sÀtta ett ekonomiskt vÀrde pÄ sin kompetens. Risken Àr dÄ att ett för lÄgt löneerbjudande, i relation till utbildningsnivÄn, accepteras. Med DIK:s rekommenderade ingÄngslön har du ett lÀgsta löneansprÄk att förhÄlla dig till som baseras pÄ svar frÄn DIK:s senaste löneenkÀt.
Det Àr viktigt att ha med sig att det finns variationer beroende pÄ yrke, arbetsomrÄde, arbetsmarknadssektor och var i landet man bor som gör att ingÄngslönerna kan skilja sig.
Boka lönecoach för individuell rÄdgivning
Vissa yrkesgrupper kan ligga lÀgre och andra högre. DÀrför uppmuntrar vi alla medlemmar att höra av sig till vÄra lönecoacher för att fÄ specifik information om just det jobb du söker.
Det finns mÄnga faktorer som pÄverkar ingÄngslönen. Som medlem i DIK kan du boka personlig lönerÄdgivning inför löneförhandlingen.
Här kan du bli medlem i DIK