DIK har lÀmnat ett remissvar dÀr vi betonar att Sverige mÄste gÄ vidare och ratificera konventionen. Det skulle innebÀra att regeringen behöver ta till fler ÄtgÀrder för att motverka trakasserier, krÀnkningar, vÄld och ojÀmstÀlldhet i arbetslivet.
Ett exempel Àr att konventionen stÀller krav pÄ arbetsgivaren att motverka vÄld och trakasserier som utövas av andra Àn kollegor och chefer, till exempel kunder, brukare, besökare eller elever. Det Àr bland annat viktigt för DIK:s medlemmar pÄ offentliga arbetsplatser som bibliotek, kulturhus och museer, och för de som jobbar som teckensprÄkstolkar, dÀr det ofta Àr externa personer som utsÀtter anstÀllda för krÀnkningar, vÄld och trakasserier. Idag Àr arbetsgivarens ansvar att utreda och vidta ÄtgÀrder enligt Diskrimineringslagen betydligt svagare i dessa fall, vilket skulle behöva Àndras om Sverige ratificerar konventionen.
Konventionen stĂ€ller dessutom krav pĂ„ skarpare tillsyn i Diskrimineringslagen och att de arbetsgivare som inte lever upp till lagen ska fĂ„ sanktioner. Ăven det Ă€r nĂ„got som DIK vĂ€lkomnar â att bryta mot lagen mĂ„ste fĂ„ konsekvenser.
LÀs DIK:s yttrande i sin helhet hÀr.
LÀs ILO:s konvention 190 hÀr.
Om ILO: Internationella arbetsorganisationen (ILO) Àr FN:s organ för arbetslivsfrÄgor. Inom ILO samlas fackliga organisationer, arbetsgivarorganisationer och regeringar frÄn 187 lÀnder för att tillsammans ta fram regelverk som syftar till att förbÀttra arbetslivet runt om i vÀrlden. Arbetstagarna företrÀds av VÀrldsfacket (ITUC) som Saco, TCO och LO Àr medlemmar i. Att konventionen antagits innebÀr att aktörerna inom ILO har enats om att den behövs. För att ÄtgÀrderna i den ska bli verklighet i medlemslÀnderna krÀvs att de gÄr vidare och ratificerar konventionen. DÄ binder lÀnderna sig till att tillÀmpa ÄtgÀrderna, och att bli utsatta för granskning.