Dina villkor – det här driver DIK för dig i avtalsrörelsen inom kommunal och regional sektor

Under 2025 förhandlar vi kollektivavtalen för dig som jobbar inom kommun och region eller kommunala företag och stiftelser. De viktigaste frågorna handlar om löneutveckling och förutsättningarna för ett hållbart arbetsliv.

DIK ingÄr i förhandlingsorganisationen AkademikerAlliansen som bestÄr av 16 Saco-förbund. AkademikerAlliansen lÀmnade i december och januari över sina avtalskrav till arbetsgivarparterna SKR och Sobona.

Medlemmarna i DIK stÄr för avgörande nyckelkompetenser för att kunna uppfylla och utveckla sektorns samhÀllsuppdrag. Idag Àr det brist pÄ en rad yrken och professioner som krÀver akademisk examen eller specialistkompetens. AnstÀllningsvillkoren mÄste anpassas för att sektorn ska vara konkurrenskraftig och kunna locka medarbetare att satsa pÄ en lÀngre karriÀr inom kommuner, regioner och kommunala företag och stiftelser.

– I den kommande avtalsrörelsen vill DIK genom sin medverkan i AkademikerAlliansen pĂ„verka för att lĂ„ta medlemmarna kunna göra individuella lösningar som passar bĂ„de den enskilde och verksamheten. Att styra upp löneprocessen lokalt Ă€r ocksĂ„ viktigt för DIK:s medlemmar, sĂ€ger DIK:s förhandlingschef Kajsa Dahlerus.

Övergripande krav

  • BĂ€ttre löneutveckling och möjlighet att pĂ„verka villkoren. DIK:s medlemmar ska ha konkurrenskraftiga löner som speglar deras kompetens och bidrag till verksamheten.

  • Utveckling och vĂ€rdesĂ€ttning av akademisk kompetens. Det Ă€r viktigt att akademisk kompetens utvecklas och vĂ€rdesĂ€tts för att kunna rekrytera och behĂ„lla kompetenta medarbetare

  • Trygga anstĂ€llningar och förutsĂ€ttningar för Ă„terhĂ€mtning. DIK:s medlemmar ska ha trygga anstĂ€llningar och goda möjligheter för Ă„terhĂ€mtning för att skapa ett hĂ„llbart arbetsliv.

  • BĂ€ttre förutsĂ€ttningar för gott ledarskap. Chefer ska ha bĂ€ttre förutsĂ€ttningar att utöva gott ledarskap och det ska finnas tid och resurser för att förbereda och genomföra lönesamtal och medarbetarsamtal.

  • FörbĂ€ttrade villkor vid förĂ€ldraledighet. Vi driver förbĂ€ttrade möjligheter för förĂ€ldralön.

  • ArbetstidsĂ„tgĂ€rder: DIK-medlemmar behöver bĂ€ttre förutsĂ€ttning för ett lĂ„ngt hĂ„llbart arbetsliv, med exempelvis möjlighet till arbetstidsförkortning, fler semesterdagar och distansarbete i överenskommelse med arbetsgivaren.

LÀs mer om vÄra krav i förhandlingarna med SKR.

LÀs mer om vÄra krav i förhandlingarna med Sobona.